Page 1 of 3

Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Fri 2013 Feb 22, 16:22
by tauras
Pradėsime lietuvių kalbos pamokėlės kartojimą.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Fri 2013 Feb 22, 17:22
by tauras
Gramatikos pamokas pisimenant.
Lietuvių literatūrinės kalbos balsiams reikšti turime 12 raidžių. Trumpieji balsiai: a,e,i,u. Ilgieji: ė, o, y, ū, ą, ę, į, ų.
Nosinės ą, ę, į, ų žodžių galūnėse rašomos: visų daiktavardžių, būdvardžių, skaitvardžių, įvardžių, dalyvių, padalyvių ir pusdalyvių vienaskaitos galininko ir daugiskaitos kilmininko linksnyje.Kai žodis gali atsakyti į klausimus - kas? arba ko (kieno).pav. : Turiu šaškę, šaškių lentą, gerą ėjimą, pirmą ėjimą; nebus manęs, tavęs, mūsų visų. Tačiau mane, tave, save rašome be nosinių. Veikiamosios rūšies vyriškos giminės dalyvių - žaidęs, ėjęs, žaisiąs, žaisią, žaidžiąs
Įvardžiuotinių žodžių vienaskaitos galininko ir daugiskaitos kilmininko abiejuose sudurtinės galūnės skiemenyse: pirmąjį, gerąjį, savąjį. Moteriškosios giminės venaskaitos įnagininko ir daugiskaitos galininko priešpaskutiniame skiemenyje: pirmąja, gerąja, pirmąsias, gerąsias, savąsias.
Tariamosios nuosakos trečiajame asmenyje: jis žaistų, dalyvautų, eitų.
Žodžio šaknyse kur jos kaitaliojasi su dvibalsėmis - an, en, in, un. Pav. : Kąsti jei kanda; lįsti - lindo; kęsti - kenčia, pažįstu - pažinti.
Be nosinių rašome kiekinių skaitvardžių nuo 1 iki 19 ir įvardžio - keliolika - vienaskaitos galininko linksnyje. pav. :dabar vienuolika valandų, prieš keliolika metų žaidžiau geriau.
Nerašoma nosinės veiksmažodžių bendraties gale.
Geriausios sėkmės jums linki Kazimieras Žentelis

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Fri 2013 Feb 22, 18:07
by jankis
Pasinaudodamas proga norėčiau pratęsti lietuvių kalbos pamokėles :D

Pvz.: 2013 metai - du tūkstančiai tryliktieji metai.

Tuo tarpu dalis žmonių kažkodėl netaisyklingai sako: du tūkstantis tryliktieji... Tai pastebiu visur: universitete, radijuj, televizijoj, pažįstamų rate. Mane tai kiek erzina, tai norėjau atkreipt dėmesį į šį dalyką, kad bent šaškininkų tarpe žmonės žinotų, kad du tai ne vienas :)

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Sun 2013 Feb 24, 16:37
by tauras
" Du tūkstantis" gali sakyti tik žmogus, kuris neturi suvokimo apie linksnius. Tai pažodinis vertimas iš anglų, vokiečių ar italų kalbų. Slavai apie linksniavimą turėtų žinoti. O apie taisyklingą linksnių vartojimą galima rasti Jono Šukio knygelėje, skirtoje mokiniams - Taisyklingai vartokime linksnius- Kaunas, "Šviesa" ,1976.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Sun 2013 Feb 24, 17:38
by tauras
Noriu pratęsti kartojimą apie kitų raidžių rašymą linksnių galūnėse.
Y rašome: 1. Pirmosios linksniuotės daiktavardžių vienaskaitos vardininke, šauksmininke ir vietininke, kai tas balsis(raidė) ilgai tariamas, pav. : avilys, gaidys, gaidy, avilyje, gaidyje. ( bet žodžiuose su priesaga -ojas, pav. : mokytojas - mokytojau, mokytojuje,)
2. Trečiosios ir penktosios linksniuotės daiktavardžių vienaskaitos vietininke, daugiskaitos vardininke, šauksmininke ir vietininke: širdyje, širdys, širdyse.
Ū rašome: ketvirtosios linksniuotės daiktavardžių ir antrosios linksnuotės vyriškosios giminės būdvardžių daugiskaitos vardininke ir šauksmininke, pav. : sūnūs, gražūs, padorūs vyrai; ( bet : vaisiai, staliai).
i, u, ir y, ū būsimojo laiko 3-jame asmenyje
1. Jei dviskiemenės bendraties šaknyje balsiai y, ū yra tvirtagalės priegaidės, tai jie tokie palieka ir būsimojo laiko 3-jame asmenyje, pav. : dūkti - dūks, nykti - nyks, vysti - vys, pūsti - pūs.
2. Jei dviskiemenės bendraties šaknyje balsiai y, ū yra tvirtapradės priegaidės, tai jie būsimojo laiko 3-jame asmenyje sutrumpėja, pav.: būti - bus, dygti - digs, džiūti - džius, griūti - grius, lyti - lis, vysti - vis, žūti - žus.
3. Triskiemenės bendraties žodžiuose ( matyti, rašyti ) ir dviskiemenės bendraties žodžiuose su nosiniais i, ų šaknyje (lįsti, skųsti) būsimojo laiko 3-jame asmenyje išlieka bendraties balsis, pav.: matyti - matys, lįsti - lįs, skųsti - skųs, siųsti - siųs.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Sun 2013 Feb 24, 22:37
by buldozzer
Kažkaip jau buvau tai primiršęs. Dabar prisiminiau kodėl niekas nenori (ar greit pamiršta, kad norėjo) mokytis lietuvių kalbos :(. O gaila.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Tue 2015 Feb 10, 12:20
by tauras
Ar vartotinas žodis „sudalyvauti“?
Veiksmažodis sudalyvauti yra dirbtinai sudarytas žargono žodis. Bendrinėje kalboje nevartotinas. Todėl pasakymus sudalyvauti renginyje, sudalyvauti pasitarime, sudalyvauti konkurse ir pan. būtina taisyti atsižvelgiant į kontekstą ir stilių.
Pavyzdžiui: Paklaustas, ar pats sudalyvautų (taisoma: dalyvautų, ryžtųsi dalyvauti, sutiktų dalyvauti) realybės šou, parlamento vadovas teigė, kad „dalyvavimas tokiose laidose yra labai abejotinas“. Merginos puikiai sudalyvavo (taisoma pasirodė) šlapių marškinėlių konkurse.
Šiuo metu tas - sudalyvauti - lietuvių kalboje plinta kaip Sesnovskio barštis gamtoje. Net žurnalistai - sudalyvauja- kai kuriuose renginiuose. Gėda. Didelė gėda. Maža garbė svetimomis kalbomis kalbėti, didi gėda savos gerai nemokėti (J. Jablonskis)

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Mon 2017 Feb 13, 22:31
by jankis
Prisiminiau gerą temą ir noriu atkreipti dėmesį į netaisyklingai vartojamus žodžius "šaškių pasaulyje", pvz.:

1) Nevartotinas žodis sąstatas --> Turnyro sudėtis.
2) Lošti, išlošti partiją --> Laimėti, įveikti varžovą.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Tue 2017 Feb 14, 9:38
by jankis

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Wed 2017 Sep 27, 19:22
by Algimantas
Nors ir ne "Lietuvių kalbos patarimas", bet ta/panašia tema.
Naujas Lietuvių kalbos draugijos (LKD), įkurtos 1935 m., Facebook puslapis:
https://www.facebook.com/LKDRAUGIJA/?hc ... 4op7qSxAKs
LKD tikslai ir uždaviniai
1. Įvairiais būdais prisidėti prie valstybinės kalbos politikos įgyvendinimo ir savo veiklą derinti su kalbos mokslo tiriamojo, norminamojo darbo ir priežiūros institucijomis.
2. Rūpintis valstybinės kalbos įtvirtinimu visose viešojo gyvenimo srityse.
3. Rūpintis visų sričių bendrinės kalbos vartojimo taisyklingumu ir bendrinės kalbos normų sklaida, skatinti vartoti stilistiškai tikslingą kalbą.
4. Saugoti lietuvių kalbos savitumą, gausinti bendrinės kalbos raiškos priemones, tinkamai derinti kalbos tradicijas ir naujoves.
5. Ugdyti visuomenės kalbinį sąmoningumą, pasididžiavimą savo kalba ir kultūra, visaip didinti lietuvių kalbos prestižą.
6. Saugoti tradicines tarmes, rinkti jų, taip pat tautosakos duomenis, kelti prestižą. Kalbos ugdomajame ir mokomajame darbe daugiau remtis visu lietuvių kalbos paveldu.
7. Rūpintis kalbininkų, kalbos mokytojų ir visų jos puoselėtojų atminimu ir jo įamžinimu.
8. Bendradarbiauti su užsienio lietuviais, ypač ieškoti ryšių su naująja išeivija, padėti jiems išlaikyti gimtąją kalbą.
P.s.
Dėl techninių kliūčių nuo 2016 m. rudens kol kas nepapildoma LKD svetainė, bet ir ji pasiekiama:
http://www.lkd.flf.vu.lt/
Ten pvz.
LKD istorija
http://www.lkd.flf.vu.lt/lkd_istorija.html
LKD įstatai
http://www.lkd.flf.vu.lt/istatai.html
ir kt.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Tue 2017 Oct 10, 19:30
by Algimantas
Nemeilė kalbai yra didžiausia grėsmė
http://www.skrastas.lt/?data=2017-10-10 ... 2017-10-07

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Wed 2017 Oct 11, 9:39
by jankis
Forume ta proga būtų neblogas žingsnis pradėti visiems rašyti lietuviškai :)

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Wed 2017 Oct 11, 13:03
by klausk-atsakysiu
Tai kaip sakoma uz tai ir isgerkime :) . Lyg ir ne bulgariskai rasau , o ir ka daryt tiems, pas ka mobiliam ner tu raidziu ? Apskritai as pastebiu paskutiniais metais labai sumazejusi sio forumo populiaruma . Vilniuj vyko Europos komandines , dabar vyksta labai idomus pasaulio cempionatas Taline. Beveik jokio ner cia susidomejimo.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Wed 2017 Oct 11, 18:09
by jankis
klausk-atsakysiu wrote:Tai kaip sakoma uz tai ir isgerkime :) . Lyg ir ne bulgariskai rasau , o ir ka daryt tiems, pas ka mobiliam ner tu raidziu ? Apskritai as pastebiu paskutiniais metais labai sumazejusi sio forumo populiaruma . Vilniuj vyko Europos komandines , dabar vyksta labai idomus pasaulio cempionatas Taline. Beveik jokio ner cia susidomejimo.


Dažniausiai jeigu nėra lietuviškų raidžių, tai ir interneto tokiam telefone nėra :) Būna retais atvejais situacijų, kai nėra galimybės ar patogiau nenaudoti lietuviškų raidžių, bet deja manau dauguma nevartoja lietuviškos klaviatūros ir esant galimybei.

Dėl susidomėjimo čempionatais: manau, kad jis yra panašus, tik mažiau išreiškiamas forume.

Re: Lietuvių kalbos praktikos patarimai

PostPosted: Wed 2017 Oct 11, 18:40
by klausk-atsakysiu
jankis wrote:Dažniausiai jeigu nėra lietuviškų raidžių, tai ir interneto tokiam telefone nėra :)

Dėl susidomėjimo čempionatais: manau, kad jis yra panašus, tik mažiau išreiškiamas forume.


Na pas mane internetas yra, lietuvisku raidziu ne :) . Beveik niekam neuzkliuna tas.
Tas mazesnis isreiskimas manau saskiu populiarinimui pliuso neuzdeda. Pastebejimas is savo puses, pradejau retai cia uzeidinet , cia jau dykuma darosi. Gal tik man :)